Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek(Airborne Warning and Control System), je letadlo včasného varování a kontroly které poskytuje velitelům sil protivzdušné obrany Spojených států a NATO možnost dohledu, velení, kontroly vzdušného prostoru a komunikace. Jeho nasazení v operaci Pouštní bouře dokázalo, že v současnosti je nejlepším velitelským a kontrolním bojovým letounem na světě.

E-3 Sentry je modifikovaný dopravní Boeing B-707 s kruhovou rotační radarovou anténou, ukrytou v diskovitém radomu o průměru přes 9 metrů, který nesou dva pylony nad trupem. V disku je radar, jenž umožňuje obsáhnout celý prostor od zemského povrchu až po stratosféru. Má dosah víc než 322 km pro nízko letící cíle a větší pro objekty ve vyšších a velmi vysokých výškách.

V kombinaci se systémem identifikace vlastních letadel může zjistit, rozpoznat a vést v patrnosti jakýkoliv přátelský nebo nepřátelský letoun, přičemž dokáže eliminovat odrazy od země, které jiným druhům radarů působí potíže. Radarové a počítačové subsystémy mohou shromažďovat a poskytovat úplné a detailní informace o bojišti, včetně vyčerpávajících dat o pohybu a místu jak nepřátelských, tak přátelských lodí a letadel.

Informace mohou být odesílány hlavnímu velitelství a kontrolovány v centrech v zázemí nebo na palubách týlových lodí, v době krize mohou být zasílány přímo do hlavního štábu ve Spojených státech. Jako podpora operací vzduch-země poskytuje Sentry informace potřebné pro útok, průzkum, vzdušnou přepravu a přímou leteckou podporu pozemních sil. Může rovněž předávat informace velitelům leteckých operací a hlavnímu veliteli vzdušné války. NATO získalo 18 strojů, přičemž první obdrželo v lednu 1982.Obrazek